ד"ר נחמה פרסלר

פסיכולוגית קלינית בכירה

יפעת כהן_edited.jpg

פסיכולוגית קלינית בכירה. עוסקת בטיפול פרטני, זוגי וקבוצתי בגילים שונים, בעיקר נוער, מבוגרים צעירים ומבוגרים. ניסיון בפסיכותרפיה באנשים עם טווח רחב של קשיים (כמו – פסיכוזות, הפרעות באישיות, משברי חיים וזהות, אובדנות ופוסט-טראומה) ובהדרכה של אנשי מקצוע בתחומים שונים במסגרות ציבוריות ופרטיות.

 

למדתי לתואר שני פסיכולוגיה קלינית ומחקר פסיכופתולוגי באוניברסיטת בר-אילן, שם גם הייתי עוזרת הוראה. כן למדתי בביה”ס לפסיכותרפיה באוניברסיטת תל-אביב.

התמחיתי בביה”ח הפסיכיאטרי “נוה און” בבני ברק ובחטיבה הפסיכיאטרית בביה”ח שיבא, שם המשכתי לעבוד לאחר מכן, ולימים הייתי פסיכולוגית אחראית במחלקת אישפוז. את ההכשרה שלי כמדריכה בפסיכותרפיה ובפסיכודיאגנוסטיקה עשיתי בבי”ח שיבא ובביה”ח הפסיכיאטרי אברבנאל.

 

סיימתי לימודי דוקטורט בפסיכולוגיה התפתחותית באוניברסיטת CUNY בניו יורק, ארה”ב. עסקתי במחקר שהתמקד בהתפתחות הזיכרון האישי בתקופות חיים שונות, ובפריצה של הטראומטי לנרטיב. חקרתי את התפתחות הזיכרון האוטוביוגרפי במרחב האינטר-סובייקטיבי הורה-ילד ומקומם של השיח האמפטי וכשלים אמפטיים בתהליך. הספונסור של המחקר היה מוזיאון הטבע במנהטן (Natural History Museum), ושם גם תכננתי וביצעתי – ע”פ הזמנת מחלקת החינוך של המוזיאון – מחקר רחב בנושא התפתחות הלמידה וההזכרות החוויתית והרגשית של ילדים בקונטקסטים חברתיים ותרבותיים שונים.

 

לאורך שנות עבודתי המקצועית, במחקר ובקליניקה, התעניינתי בתהליכי ההתפתחות התקינה. כן עסקתי בנושא הטיפול באנשים עם אבחנות מורכבות וקשות: מטופלים “בלתי-אפשריים”. במהלך שהותי בארה”ב נחשפתי לקריאה ביקורתית (הנשענת על תיאוריות מרכסיסטיות, פמיניסטיות ופוסט-מודרניסטיות) של התיאוריה של התפתחות וטיפול, ולהבנה רב-מימדית ותלוית-קונטקסט של תהליכי שינוי.

 

לאחר שובי לארץ, פגשתי את ד”ר יפעת כהן במרפאת ילדים ונוער, שם עבדתי כפסיכולוגית ראשית, וכך נחשפתי לגישת הטיפול הדיאלקטי-התנהגותי. מפגש משמעותי זה היווה תחילתה של דרך אליה התנקזו התחבטויות ונושאים שהעסיקו אותי במהלך השנים: שאלות בדבר טיבה של ההתפתחות התקינה; ההתהוות של ה’עצמי’ במרחב שבין ההורה לילדו בנקודות שונות בהתפתחות; הקושי לקבל את ההתמקדות בפועל של הטיפול הדינאמי (בגישות שונות) באנשים ש’ניתן’ לטפל בהם; ההבנה של שינוי והתפתחות כתהליך דיאלקטי – תהליך בו ה’אמת’ אינה קבועה ואינה נחלתו של רעיון או פרט, אלא ‘אמת’ שמתהווה ואף משתנה באופן תלוי-קונטקסט וזמן בין הסובייקטים המעורבים באינטראקציה.

 

בעבודתי הטיפולית אני מרבה לעסוק בנושא שמהווה מוקד חדש של תשומת לב תיאורטית, ובודאי טיפולית – מבוגרים צעירים (emerging adults) והוריהם. הטיפול בהורֵי מבוגרים צעירים, אשר ד”ר יפעת כהן ואני עוסקות בו בהרחבה, הינו חלוצי בעולם.

 

ניתן לאפיין את גישתי כ’מלמטה-מעלה’ (bottom-up): אני מאמינה בעמדת פתיחה טיפולית שהינה ‘ללא זיכרון וללא תשוקה’, אלא קשובה לאדם, למצוקה שלו ולצרכיו, וסוברת שרק על בסיס זה ניתן להחליט על שיטת טיפול מתאימה, תוך עבודה משותפת עם מי שמגיע לטיפול.

יפעת כהן_edited.jpg
ד"ר יפעת כהן
יפעת כהן_edited.jpg
דנה ספקטור
יפעת כהן_edited.jpg
גון ארסט