ד"ר יפעת כהן

מייסדת ומנהלת מכון "אופק", פסיכיאטרית ופסיכותרפיסטית

יפעת כהן_edited.jpg

סיימתי את לימודי הרפואה בבי”ס לרפואה של הטכניון בחיפה והתמחיתי בפסיכיאטריה של הילד והמתבגר בבי”ח “גהה” בפתח-תקוה. המשכתי לעבוד בבי”ח זה במרפאת הילדים והנוער. במקביל, סיימתי לימודים בחוג לפסיכותרפיה של אוניברסיטת תל-אביב, ולאחר מכן נסעתי לתקופה של שנתיים להשתלמות קלינית ומחקרית בבי”ח פסיכיאטרי לילדים ונוער המסונף לאוניברסיטת “בראון” אשר בפרובידנס, רוד איילנד, ארה”ב. בזמן שהותי בארה”ב בשנים 1992 – 1994 השתתפתי בסמינר בבוסטון, על  טיפול דיאלקטי התנהגותי שהיה אז טיפול חדשני בהתנהגות של פגיעה עצמית. מנחת הסמינר היתה פרופ. מרשה לינהן, שפיתחה את הגישה. המשכתי להתעניין בגישת ה-DBT שסקרנה אותי, בפשטותה המורכבת ונשמעה לי מאד הגיונית ומשכנעת. לקראת סוף שהותי בארה”ב הצלחתי להשתתף בקורס מרוכז בנושא DBT שהעבירה פרופ. לינהן.

באוקטובר 1996 קיבלתי על עצמי משרת ניהול מרפאה לטיפול בילדים ונוער השייכת למרכז רפואי לבריאות הנפש “לב השרון”. עבדתי כמנהלת המרפאה עשר שנים. פיתחתי את עבודת המרפאה ובין השאר התחלתי ללמד את הצוות וללמוד איתו את גישת ה-DBT.  בתקופה זאת המשכתי והרחבתי את עבודת ההוראה וההדרכה בתוך מסגרות של משרד הבריאות, משרד הרווחה, משרד החינוך ועוד. כ-10 שנים הייתי חלק מהועדה הממשלתית, הבינמשרדית למניעת התאבדות בישראל. לימדתי, הרציתי והדרכתי אנשי טיפול בפסיכותרפיה בכלל, ובטיפול בצעירים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז, טיפול בנפגעי ניצול מיני, טיפול בצעירים אובדניים וטיפול בצעירים הסובלים מהפרעות אישיות קשות בפרט. בנוסף, עסקתי רבות בהדרכת הורים באופן פרטני וקבוצתי במסגרת המרפאה. עם עמיתי, פיתחנו פרוטוקולים לטיפול קבוצתי בהורים לילדים הסובלים מהפרעות התנהגות.  משנת1994 ועד 2018 לימדתי והדרכתי במסגרת החוג ללימודי המשך בבי"ס לרפואה של אוניברסיטת ת"א. משנת 2002 אני מלמדת DBT במסגרת “התכנית הישראלית לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי” בחסות איט”ה ואוניברסיטת בר-אילן.

 

בקיץ 2006, החלטתי שמיציתי את האפשרויות שלי לפתח את השירות הפסיכיאטרי והפסיכולוגי במערכת הציבורית, ופרשתי מהשירות הציבורי לטובת השירות הפרטי. הקמתי את מכון “אופק” לטיפול דיאלקטי התנהגותי בנוער, ובמבוגרים. החלטתי שבעבודה פרטית, אוכל ליישם את הגישה הטיפולית, שאני מאמינה שהיא יעילה, ולאפשר למטופלים שיבחרו בכך, לקבל טיפול אופטימלי.

 

משנת 2007, אני עובדת במסגרת מכון “אופק”. במהלך השנים  התווספו מטפלים רבים למערך הטיפולי בגישת הDBT. אני מטפלת, מדריכה ומלמדת את גישת ה-DBT במסגרות ציבוריות ופרטיות (מרכזים לטיפול בנפגעות תקיפה מינית, מרפאות בריאות הנפש, מרכז בריאות הנפש בצה”ל, מרכזי יעוץ שונים, אוניברסיטת ת”א ובר-אילן ועוד ועוד), ורואה ברכה רבה בעמלי (גם אם העבודה רבה וקשה).

יפעת כהן_edited.jpg
ד"ר נחמה פרסלר
יפעת כהן_edited.jpg
דנה ספקטור
יפעת כהן_edited.jpg
גון ארסט