הפרעת אישיות גבולית / הפרעה בויסות רגשי

קקטוס_edited_edited_edited.png

פרופ. מרשה לינהן פיתחה את גישת ה-DBT לצורך טיפול בנשים שסבלו מהתנהגות אובדנית כרונית וענו לקריטריונים של הפרעת אישיות גבולית (הא”ג). עם השנים, אנשי הטיפול העובדים בגישה זו מתייחסים להפרעה בויסות רגשי באופן רחב וכללי יותר. המונח הפרעת אישיות גבולית מהווה אבטיפוס להפרעות בויסות רגשי. המונח הא"ג מוכר ע"י אנשי המקצוע ומוגדר בספר האבחנות הפסיכיאטרי (DSM).

 

האבחנה של הא"ג לא מובנת ועמוסה בסטיגמות. מרבים לתאר אותם בהקשר של הסבל שהם גורמים לסביבתם: תובעניים, עוינים, לא צפויים, תוקפניים, חסרי אחריות, פתיינים וכדו'. למעשה מדובר באנשים שהסבל העיקרי הוא שלהם, אך לא רואים זאת על רקע התנהגותם הקיצונית. אנשים הסובלים מהא"ג תופסים עצמם פעמים רבות כפגומים, חסרי יכולת, חסרי שליטה, הרסניים, לא אהובים, לא מובנים וחסרי סיכוי להצליח לשנות זאת.

הם סובלים, זקוקים לעזרה ומתקשים לבקש ולקבל אותה!

מדובר לא פעם באנשים מוכשרים, יצירתיים ובעלי יכולות גבוהות מחד, ותפקוד נמוך או לא יציב מאידך.על פי התיאוריה הביו-סוציאלית, העומדת בבסיס ה - DBT, הא"ג בפרט, וקושי בוויסות רגשי בכלל, נובעים מיחסי גומלין בין בעיה ביולוגית מולדת בויסות רגשי לבין סביבה לא מתקפת. יש אנשים שנולדים עם רגשות עוצמתיים, פגיעות רגשית גבוהה ונטיה לקושי בוויסות רגשי. סביבה לא מתקפת היא סביבה המגיבה לתגובות הרגשיות של הילד באופן לא עיקבי, קיצוני, מזלזל, מבטל וללא התחשבות במה הוא עצמו מרגיש. במקרים רבים אין מדובר בחוסר תקוף מכוון, אלא בקושי להגיב בצורה יעילה ומותאמת לילד הסובל מפגיעות יתר וחוסר ויסות רגשי.

רבים מהאנשים הסובלים מהפרעת אישיות גבולית עברו טראומה כמו פגיעה מינית, פגיעה פיזית, התעללות רגשית, נטישה, או אובדן דמות קרובה..

הפרעה בויסות רגשות גורמת לחוסר יציבות במצב הרוח. חוסר יציבות זה מתבטא במעברים חדים בין מצב רוח דכאוני, רגזוני, חרדתי, לבין מצב רוח טוב. חוסר יציבות במצב הרוח יכול להתקשר לחוסר יציבות בכל שטחי החיים: התנהגות ותפקוד, קשרים בינאישיים, זהות כללית ומגדרית, שינה, אכילה ועוד.

חשוב להבין שאנשים הסובלים מהפרעת אישיות גבולית בפרט, ומבעיה בויסות רגשי בכלל, הם אנשים החיים בסבל רב. הם מתקשים להאמין בעצמם ומתקשים לתת אמון באחרים. הם מתקשים להעזר באחרים בצורה מאוזנת, מתקשים להתמיד בתפקוד וחסרים להם קשרים בינאישיים מיטיבים.

ביטוי נוסף שכיח של חוסר יציבות בתפקוד ובזהות הינו קושי להגיע ו/או להתמיד בטיפול פסיכולוגי. למרבה הצער, מרבית הטיפולים הפסיכולוגיים המקובלים אינם מראים יעילות ברורה ולא ניתן לראות שיפור בסימפטומים לאורך זמן. מטופלים רבים נושרים מטיפול, מחליפים מטפלים, פונים לטיפולים אלטרנטיביים, ומקבלים תרופות פסיכיאטריות רבות עם תחלופת תרופות גבוהה. על רקע זה, התפתחה גישת הטיפול הדיאלקטי-התנהגותי המהווה פריצת דרך מבחינת היעילות המוכחת של הטיפול בשיפור המוטיבציה לחיים, המוטיבציה לטיפול ובשיפור איכות החיים של הסובלים מהפרעת אישיות גבולית.

בית על בלימה.jpg
רכבת הרים.jpg