איך מתחילים?

מתקשרים למזכירות מכון 'אופק' לצורך קביעת פגישת ייעוץ. שיחת הטלפון יכולה להיות ע"י המטופל, אך אם אין זה אפשרי, גם הורים ובני זוג יכולים להתקשר ולקבוע פגישה.

בשיחת הטלפון הראשונה, דלית, מנהלת המשרד, תשאל מספר שאלות כגון – מהי הסיבה לפנייה, סימפטומים עיקריים ועוד. לאחר מכן ייקבע מועד לפגישת ייעוץ עם מנהלת המכון  – ד”ר יפעת כהן , עם ד”ר נחמה פרסלר, או עם אחד מאנשי הצוות הבכיר. איש צוות נוסף מהמכון ייפגש במקביל עם ההורים. מועד פגישת הייעוץ תלוי בעומס הפניות ובפעילויות המכון. 

פגישת הייעוץ אורכת כשעתיים וכוללת הערכה קלינית, קבלת מידע מההורים ע"י איש צוות נוסף, סיכום ההתרשמות והסבר על הגישה הטיפולית ועל התהליך הטיפולי במכון. סיכום זה נערך בנוכחות אנשי הצוות שהשתתפו בפגישה, המטופל והוריו.

בעקבות פגישת הייעוץ יופנה המטופל לאיש טיפול מתאים מתוך צוות המכון, במידת האפשר באיזור הקרוב למגוריו.

 ההורים יופנו לקבוצת לימוד מיומנויות. במידה ואין אפשרות כזאת במועד הפניה, תיתכן המלצה להדרכה פרטנית עד שתתאפשר הפניה לקבוצה.

 
מה כולל הטיפול?
 • טיפול פרטני

 • קשר עם המטפל בין הפגישות במידת הצורך

 • לימוד מיומנויות למטופל

 • לימוד מיומנויות להורים

 • טיפול תרופתי במידת הצורך (לא מיד בתחילת הטיפול)

מיומנויות.jpeg
 1. ​מטרת הטיפול הפרטני היא הגברת מוטיבציה לחיים, מוטיבציה לטיפול ומוטיבציה לחיות חיים שראוי לחיות אותם. התנהגויות שפוגעות בחיים מהוות את הנושא הראשון בעבודה; התנהגויות שקשורות לקשר הטיפולי, במיוחד כאלה המפריעות להתקדמות הטיפול, מהוות נושא שני בסדר החשיבות לעבודה; הנושא השלישי הינו התנהגויות הקשורות לאיכות חיים, כגון – הפרעות אכילה, שימוש באלכוהול וסמים, הפרעות חרדה, הפרעות ביצירת קשרים בינאישיים או שמירה עליהם, הפרעות בתפקוד ועוד.
   

 2. קשר בין הפגישות עם המטפל הוא חלק בלתי נפרד מן הטיפול. המטופל יכול להתקשר למטפל לפי כללים שנקבעים בין המטפל למטופל.
   

 3. לימוד מיומנויות נערך בד"כ בקבוצה ורק לאחר ביסוס הקשר עם המטפל האישי.קבוצת המיומנויות נמשכת כ- 30 פגישות וכוללת לימוד של 4 קבוצות של מיומנויות: קשיבות (Mindfulness), ויסות רגשי, יעילות בינאישית ועמידות במצוקה. הקבוצות נפגשות אחת לשבוע למשך שעה וחצי. מטרות לימוד המיומנויות הן: הקניית כלים למודעות עצמית, זיהוי ושיום רגשות, איזון רגשי ותחושת שליטה, יכולת לסרב ולבקש, התמודדות במצבי משבר, קבלה רדיקָלית של המציאות ועוד.
   

 4. הדרכה להורים נעשית בד"כ בקבוצת מיומנויות. מטרת ההדרכה להורים היא לשפר את התקשורת בין המטופלים להוריהם, לתת להורים כלים לתֵיקוף וחיזוק ילדם, לריכוך תוקפנות ומתחים אם ישנם, וכלים לשמירה על עצמם.
   

 5. טיפול תרופתי –  הטיפול התרופתי באנשים הסובלים מבעיות בויסות רגשי הוא בדרך כלל טיפול נלווה לפסיכותרפיה, מכוּון לסימפטומים, ובעל יעילות חלקית וזמנית. הייעוץ הפסיכיאטרי ניתן בדרך כלל רק לאחר עריכת החוזה הטיפולי עם המטפל הפרטני. המטופל יופנה לפסיכיאטר שמכיר את גישת ה DBT ואת אנשי צוות מכון 'אופק'.
   

 6. עבודת הצוות – טיפול בגישת ה-DBT כולל עבודת צוות מתמדת והדוקה. אנו מקיימים פגישות קבועות בפורומים שונים, הכוללות התייעצויות, שיתוף, תמיכה, הדרכה וחשיבה משותפת. כל אלה נחוצים לקדם טיפול יעיל בכל מטופל והוריו.

 

השלב הראשון של הטיפול נמשך בין שנה לשנתיים. במידה ויש צורך, במיוחד כאשר מדובר במטופלים שעברו טראומות קשות בעברם, הטיפול נמשך לצורך עבודה על הטראומה.

 
יעילות הטיפול במכון

Dialectical behavior therapy) DBT) הוא כיום הטיפול שיש לו הביסוס המחקרי הרב ביותר בצעירים ליעילות בטיפול במטופלים אובדניים ומרובי סימפטומים, הכוללים התנהגות דיספונקציונלית כמו פגיעה עצמית, שימוש בסמים, הפרעות אכילה וכן דיכאון וחרדה ( RCT’s; e.g. van den Bosch et.al. 2005; Koons et al. 2001; Linehan et al. 1991, 1993, 2006; Verheul et al. 2003, Priebe et al. 2012) . נמצא שלא רק שהטיפול מביא לירידה ברורה ומשמעותית בתדירות וחומרת ההתנהגות האובדנית, אלא שגם מספר ימי האשפוז, אחוז הנשירה מטיפול, עוצמת הכעס, שיתוף הפעולה בטיפול וההסתגלות החברתית השתפרו בעקבות טיפול זה. מילר, ראתוס ולינהן (2007) התאימו את מערך הטיפול המקורי למתבגרים.

 

כחלק מהעבודה השוטפת במכון, אנו אוספים ומנתחים נתונים לגבי יעילות הטיפול במכון.​

כך לדוגמה, בשנת העבודה 2016-2017 מצאנו כי בממוצע מספר הנסיונות האובדניים ירד ב 96% במהלך הטיפול בהשוואה למצב לפני תחילת הטיפול. בדומה, מספר האשפוזים במוסדות פסיכיאטריים ירד ב 89%.

פעמים רבות אנשים הסובלים מבעיות בויסות רגשי פוגעים בעצמם על מנת להתמודד עם מצוקה. הפחתת התנהגויות של פגיעה עצמית הנה חלק ממטרות טיפול DBT. מצאנו כי מידת חומרת הפגיעה העצמית ירדה ב 66% במהלך הטיפול בהשוואה למצב לפני תחילת הטיפול.

 
מכתבי המלצה