איך מתחילים?

מתקשרים למזכירות מכון 'אופק' לצורך קביעת פגישת ייעוץ. שיחת הטלפון יכולה להיות ע"י המטופל, אך אם אין זה אפשרי, גם הורים ובני זוג יכולים להתקשר ולקבוע פגישה.

בשיחת הטלפון הראשונה, דלית, מנהלת המשרד, תשאל מספר שאלות כגון – מהי הסיבה לפנייה, סימפטומים עיקריים ועוד. לאחר מכן ייקבע מועד לפגישת ייעוץ עם מנהלת המכון  – ד”ר יפעת כהן , עם ד”ר נחמה פרסלר, או עם אחד מאנשי הצוות הבכיר. איש צוות נוסף מהמכון ייפגש במקביל עם ההורים. מועד פגישת הייעוץ תלוי בעומס הפניות ובפעילויות המכון. 

פגישת הייעוץ אורכת כשעתיים וכוללת הערכה קלינית, קבלת מידע מההורים ע"י איש צוות נוסף, סיכום ההתרשמות והסבר על הגישה הטיפולית ועל התהליך הטיפולי במכון. סיכום זה נערך בנוכחות אנשי הצוות שהשתתפו בפגישה, המטופל והוריו.

בעקבות פגישת הייעוץ יופנה המטופל לאיש טיפול מתאים מתוך צוות המכון, במידת האפשר באיזור הקרוב למגוריו.

 ההורים יופנו לקבוצת לימוד מיומנויות. במידה ואין אפשרות כזאת במועד הפניה, תיתכן המלצה להדרכה פרטנית עד שתתאפשר הפניה לקבוצה.

 
מה כולל הטיפול?
 • טיפול פרטני

 • קשר עם המטפל בין הפגישות במידת הצורך

 • לימוד מיומנויות למטופל

 • לימוד מיומנויות להורים

 • טיפול תרופתי במידת הצורך (לא מיד בתחילת הטיפול)

 1. ​מטרת הטיפול הפרטני היא הגברת מוטיבציה לחיים, מוטיבציה לטיפול ומוטיבציה לחיות חיים שראוי לחיות אותם. התנהגויות שפוגעות בחיים מהוות את הנושא הראשון בעבודה; התנהגויות שקשורות לקשר הטיפולי, במיוחד כאלה המפריעות להתקדמות הטיפול, מהוות נושא שני בסדר החשיבות לעבודה; הנושא השלישי הינו התנהגויות הקשורות לאיכות חיים, כגון – הפרעות אכילה, שימוש באלכוהול וסמים, הפרעות חרדה, הפרעות ביצירת קשרים בינאישיים או שמירה עליהם, הפרעות בתפקוד ועוד.
   

 2. קשר בין הפגישות עם המטפל הוא חלק בלתי נפרד מן הטיפול. המטופל יכול להתקשר למטפל לפי כללים שנקבעים בין המטפל למטופל.
   

 3. לימוד מיומנויות נערך בד"כ בקבוצה ורק לאחר ביסוס הקשר עם המטפל האישי.קבוצת המיומנויות נמשכת כ- 30 פגישות וכוללת לימוד של 4 קבוצות של מיומנויות: קשיבות (Mindfulness), ויסות רגשי, יעילות בינאישית ועמידות במצוקה. הקבוצות נפגשות אחת לשבוע למשך שעה וחצי. מטרות לימוד המיומנויות הן: הקניית כלים למודעות עצמית, זיהוי ושיום רגשות, איזון רגשי ותחושת שליטה, יכולת לסרב ולבקש, התמודדות במצבי משבר, קבלה רדיקָלית של המציאות ועוד.
   

 4. הדרכה להורים נעשית בד"כ בקבוצת מיומנויות. מטרת ההדרכה להורים היא לשפר את התקשורת בין המטופלים להוריהם, לתת להורים כלים לתֵיקוף וחיזוק ילדם, לריכוך תוקפנות ומתחים אם ישנם, וכלים לשמירה על עצמם.
   

 5. טיפול תרופתי –  הטיפול התרופתי באנשים הסובלים מבעיות בויסות רגשי הוא בדרך כלל טיפול נלווה לפסיכותרפיה, מכוּון לסימפטומים, ובעל יעילות חלקית וזמנית. הייעוץ הפסיכיאטרי ניתן בדרך כלל רק לאחר עריכת החוזה הטיפולי עם המטפל הפרטני. המטופל יופנה לפסיכיאטר שמכיר את גישת ה DBT ואת אנשי צוות מכון 'אופק'.
   

 6. עבודת הצוות – טיפול בגישת ה-DBT כולל עבודת צוות מתמדת והדוקה. אנו מקיימים פגישות קבועות בפורומים שונים, הכוללות התייעצויות, שיתוף, תמיכה, הדרכה וחשיבה משותפת. כל אלה נחוצים לקדם טיפול יעיל בכל מטופל והוריו.

 

השלב הראשון של הטיפול נמשך בין שנה לשנתיים. במידה ויש צורך, במיוחד כאשר מדובר במטופלים שעברו טראומות קשות בעברם, הטיפול נמשך לצורך עבודה על הטראומה.

 
יעילות הטיפול במכון

Dialectical behavior therapy) DBT) הוא כיום הטיפול שיש לו הביסוס המחקרי הרב ביותר בצעירים ליעילות בטיפול במטופלים אובדניים ומרובי סימפטומים, הכוללים התנהגות דיספונקציונלית כמו פגיעה עצמית, שימוש בסמים, הפרעות אכילה וכן דיכאון וחרדה ( RCT’s; e.g. van den Bosch et.al. 2005; Koons et al. 2001; Linehan et al. 1991, 1993, 2006; Verheul et al. 2003, Priebe et al. 2012) . נמצא שלא רק שהטיפול מביא לירידה ברורה ומשמעותית בתדירות וחומרת ההתנהגות האובדנית, אלא שגם מספר ימי האשפוז, אחוז הנשירה מטיפול, עוצמת הכעס, שיתוף הפעולה בטיפול וההסתגלות החברתית השתפרו בעקבות טיפול זה. מילר, ראתוס ולינהן (2007) התאימו את מערך הטיפול המקורי למתבגרים.

 

כחלק מהעבודה השוטפת במכון, אנו אוספים ומנתחים נתונים לגבי יעילות הטיפול במכון.​

כך לדוגמה, בשנת העבודה 2016-2017 מצאנו כי בממוצע מספר הנסיונות האובדניים ירד ב 96% במהלך הטיפול בהשוואה למצב לפני תחילת הטיפול. בדומה, מספר האשפוזים במוסדות פסיכיאטריים ירד ב 89%.

פעמים רבות אנשים הסובלים מבעיות בויסות רגשי פוגעים בעצמם על מנת להתמודד עם מצוקה. הפחתת התנהגויות של פגיעה עצמית הנה חלק ממטרות טיפול DBT. מצאנו כי מידת חומרת הפגיעה העצמית ירדה ב 66% במהלך הטיפול בהשוואה למצב לפני תחילת הטיפול.

 
מכתבי המלצה
 • אשה שטופלה בשנות העשרים לחייה וכתבה את המכתב שנים לאחר סיום הטיפול

  "... אני לא יודעת אם את זוכרת אותי אבל הייתי מטופלת שלך לפני כמה וכמה שנים במכון אופק.

  התגלגלנו אני ומשפחתי אל המכון במקרה… אבל הסתבר כמזל גדול עבורי.

  הגעתי אליכם מאשפוז בשלוותה, מהערת אגב שהפסיכיאטר זרק לחלל האוויר 'למה אני לא מטופלת באופק', כאילו זה מובן מאליו…

  בפגישה האחרונה ביני לבינך נפרדנו עם חיוך של סיפוק, שהצלחנו להשיג התקדמות מאד יפה.

  אני כותבת לך לא לשם העלאת זכרונות או פרץ של נוסטלגיה, זהו מכתב תודה.

  רציתי לספר לך שאני בן אדם מסופק ושמחה על ההווה, העבר וגם לקראת העתיד.

  ... אני מאד שמחה על כך שאלה הם חיי…

  רציתי לומר לך תודה, גם ממרחק הזמן והמקום.

  תודה שהיית שם ועזרת לי מאד.

  תמיד אזכור זאת ואותך, …"

 • אשה בשנות הארבעים

  "...נפגשנו רק פעם אחת לפני כשנה וחצי לפגישה בת שעתיים במכון. בפגישה האחת הזאת הבנת באופן מדוייק מה יענה על הצרכים שלי וחיברת אותי לפסיכולוגית…

  המפגש… הגיע אחרי שנים רבות של טיפול קודם, שבו, באופן שאני יכולה לכנות אותו אפילו טראגי… לא הצליחה אותה פסיכולוגית להבין את צרכיי ולמעשה המפגש איתה העצים את קשיי, אני מאמינה, מתוך חוסר הבנה שכך עשתה, משום שבחרה בקו פעולה שדמה מידי לקשרים כושלים ומחלישים בחיי.

   

  בטיפול החדש (ה-DBT) למדתי סוף סוף שאני לא כל כך נוראית כמו שחשבתי, הבנתי למה פעלתי כפי שפעלתי והצלחתי לצמצם את הכעס שלי על עצמי. הבנתי שיש לי כוחות להתמודד, שאני הרבה יותר נורמלית ממה שאני עצמי חשבתי. שיש לי הישגים שאני יכולה להתגאות בהם ולהנות מהם...

  התודה המרכזית שייכת לפסיכולוגית… שהעבודה איתה טרם הסתיימה אבל פירותיה כבר ניכרים ובכל יום אני נהנית מהם. בהיותה מכילה, משדרת זמינות, נועם ותבונה, בהצליחה להנחיל לי כלים שמתגלים כיעילים, שפה ושיטת חשיבה, שאני מצליחה להפעיל יותר ויותר באופן עצמאי, בחוסר השיפוטיות ובפרשנות החיובית לטובתי שמאפשרת לי לחבב את עצמי. הטיפול אמנם טרם הסתיים אך אני מרגישה שאני כבר בנקודה שבה אני יכולה להסתכל אחורה ולהגיד שהמפגש איתך היה נקודת המפנה ששינתה את חיי והחזירה לי את הרצון לחיות ועל כך תודה מעומק הלב. אני שמחה שגייסתי את סבלנותי כדי להמתין למפגש איתך ושנסעתי לשם כך עד אבן יהודה ושלא ויתרתי והגעתי למטפלת שעובדת בשיטת ה-DBT.

  שנה טובה ומאושרת ואני מאחלת לך שכפי שעזרת לי תוכלי לעשות זאת עבור רבים אחרים..."

 • אשה בשנות השלושים המאוחרות

  "...לאחר הפגישה המשותפת איתך, שבה הקשבת במלוא הרצינות, התאמת לי פסיכולוגית… עברו כמעט שנתיים מאז הפגישה הזו, כאשר במהלכה עברתי תהליכים עמוקים ומקדמים ביותר ואני חייבת המון תודה…

  ...תמיד הרגשתי בן אדם קצת מורכב ושונה. נוכחתי לדעת על עצמי שיש לי כוחות שאני מצליחה להסתכל קדימה ופחות להיות במקום של ייאוש…"

 • בחור שטופל בשנות השלושים המוקדמות

  "......חשבתי עלייך ועל המכון. על החיבוק החם שלכם. על כל מה שנתתם לי. על הפגישות איתך שהיו זרם של ולידציה שהלכה איתי ועזרה כלכך. אני אבא היום ו... ומנהל צוות... אני מאוהב באשתי... אני נזכר מאיפה התחלתי ואת הדרך שעשיתי במכון. בקבוצה ב… ובך. לקחתם אותי ועזרתם והייתם שם בירידות התלולות כלכך ומפחידות כל כך. זה לא הפחיד אותכם ופשוט החזקתם את היד ועזרתם להתרומם. האמנתם בי וכנראה שצדקתם. תודה לכם…"

 • אשה בשנות העשרים

  "... לא האמנתי שהרגע הזה יגיע … לאחר עמל כה רב ולאחר תהליך שהיו שותפים אליו אנשים רבים כל כך. כל אחד בדרכו שלו רצה עבורי את הטוב ביותר אך את היית הראשונה שהאמנת בי, או אולי יותר מדויק אפשרת לי לעצור את הסערה בה הייתי ולעלות לאט לאט לדרך שמובילה למקום בטוח יותר. גרמת לי להאמין שישנה דרך כזאת גם אם היו בה קטעים מורכבים ולא פשוטים. את הבאת לי את הכלי המקסים ביותר שיש לי כרגע שעזר לי לאורך כל הדרך עם שאר המטפלים ואף עם ע., את לימדת אותי לדבר, לא להשאיר דברים קשים בתוכי, לימדת אותי שכשמסתירים דברים יש בעיה בקשר ואם רוצים להצליח הכי נכון לשתף גם אם המחיר קצת קשה בהתחלה.

  אני מרגישה מחויבות ענקית לומר לך תודה על כל מה שנתת לי ….את חלק מאוד מהותי בהתפתחות הנפשית שלי אז שוב אומר לך המון תודה!!!"

 • מתבגר

  "....אני... בן 14. לפני כשנה כשהגעתי לתהליך הייתי מיואש וללא הרבה מוטיבציה… אין לתאר במילים את התוצאה אליה הגעתי. הסיפוק העצום שהגיע וממשיך... התהליך הזה שווה הרבה ומצריך עבודה רבה, הוא שינה לי את החיים ואת ההסתכלות עליהם... גיליתי את מי שאני, אני מרגיש חכם יותר, שקול יותר, חושב יותר ובוגר יותר. אני כל כך הצלחתי וכל מה שנשאר לי לומר, תודה"

פרטים ליצירת קשר עם מכון "אופק"

כתובת: רחוב גד מנלה 1, אזור תעשיה ספיר, נתניה 

טלפון: 09-8995541

פקס: 09-8996173

מייל: ofekdbt@gmail.com